ЕКСПОЗИЦІЯ

ЕКСПОЗИЦІЯ  "СВІТЛИЦЯ"


Експозиція "Світлиця"
Інтер'єр української хати

   Експозиція розміщується у холі закладу (І поверх) і складається з двох розділів:

- «Виставка речей селянського побуту»,

- «Інтер’єр української хати»

  Міні-музей «Світлиця» став місцем залучення дітей до духовних скарбів українського народу, формування у них глибокого почуття любові до рідного краю, до рідної мови.


Експозиція "Світлиця"
Інтер'єр української хати

  «Світлиця» відкриває перед дошкільнятами красу бабусиної пісні, пам'ять родоводу, неповторність української оселі, життєйську мудрість та витончену поезію свят і обрядів, а головне – тут формується національна свідомість малюків, виховується патріотизм.

  У «Cвітлиці» експонуються речі домашнього вжитку, предмети побуту, знаряддя праці, національне вбрання.

   Найцікавіші експонати – прялка, потемнілий від часу полив'яний посуд, давня праска. 


Експозиція "Світлиця"
Інтер'єр української хати


    Значну частину холу займає піч із різноманітним необхідним господині начинням.

  Жердка з одягом, мисник, стіл, лави, ікона, лампадка, на стінах – рушники, дитяча колиска із немовлятком. 


Експозиція "Світлиця".
Виставка речей селянського побуту


  Щоб так достовірно ожила оселя минулих часів педагоги, вихованці та їх батьки провели велику пошукову, дослідницьку роботу.
   До роботи в музеї залучені всі учасники освітнього процесу. 
  До теперішнього дня триває збір етнографічних експонатів, зразків народної творчості, а експозиція доповнюється новими цікавими експонатами.


Експозиція "Світлиця".
Виставка речей селянського побуту

  Робота в музеї сприяє розвитку інтересів дошкільнят до пошукової, науково-дослідницької роботи.


   Робота музею допомагає педагогічному колективу закладу відроджувати народне пісенне, музичне, танцювальне, декоративно-ужиткове мистецтво і його засобами виховувати духовно багату, естетично розвинену особистість, вибудовувати партнерські відносини у неперевному освітньому ланцюжку: педагог-дитина-батьки

  
  У міні-музеї "Світлиця" для відвідувачів музею (вихованців та їх батьків, співпрацівників, гостей закладу) проводяться такі тематичні виставки:
- Цикл екскурсій «Свята народного календаря»;
- «Дивосвіт української хати»;
- «Котилася писанка»;
- «Рушник  вишиваний - на щастя, на долю»;
- «Бабусина скриня» - традиційний український одяг;
- "Лялка-мотанка"

Експозиція "Світлиця".
Інтер'єр селянської хати

ПРО  ІНТЕР'ЄР УКРАЇНСЬКОГО ЖИТЛА


    Великий інтерес представляє інтер’єр народного житла. Відтворити його сьогодні можемо тільки за літературними описами, фотографіями, свідченнями старожилів.
     Інтер’єр українського житла протягом тривалого часу не зазнавав змін, а речі в ньому вказують на традиційне раціональне використання помешкання. Кожен куток і суміжні зони у хаті мали певні функції і заповнювались тими предметами, які виражали звичаї, побут, заняття народу.
       До хати завжди входили через поріг, кланялися, віталися та посміхалися. Тим самим шанували господарів, їх гостинність і щирість.
   Праворуч або ліворуч розміщується піч. Дім вважався житлом лише з того часу, коли спалахував у печі вогонь. Вогнище печі завжди було символом непорушності сім’ї.
    
Експозиція "Світлиця".
Виставка речей селянського побуту


    Біля печі розміщувалися усі необхідні для господарювання речі: цеберко з водою, глечики, горщики, банячки. Різноманітні мішалки, товкачі, макогони, макітри, копистки, хлібні лопати, діжа для тіста, коцюба та коцюбки, рогачі тощо.
    Поблизу печі на стінах розміщувалися мисники, полиці. На них ставили щоденний посуд та посуд для святкових страв: кухлі, кварти, глиняні та полив’яні миски, дерев’яні й мальовані тарілки, дерев’яні розмальовані ложки, варехи, ополоники з округлою точеною ручкою, сільнички, куманці, різноманітні глиняні, фаянсові фігурки птахів, коників, півників.


Експозиція "Світлиця".
Виставка речей селянського побуту

    Це були своєрідні обереги від зла, від лихого ока - символи достатку, добра, благополуччя.
   При запічній стіні (у найтеплішому місці) – розташовували високий піл - місце для відпочинку, а пізніше це місце стало займати ліжко. Його викладали м’якою соломою та зверху застеляли рядном.
     Над ліжком до стелі кріпилася люлька, або колиска.

Експозиція "Світлиця".
Виставка речей селянського побуту

   Своєрідності інтер’єру хати надавали різноманітні жердки. Найчастіше їх розміщували над ліжком, а також у різних частинах хати.
   На жердках зберігали побутові тканини, одяг, рушники. На невеликих жердках поблизу печі сушили льон, насіння, часник.
    У побуті були поширеними жердки-полиці, жердки-вішалки, жердки для підвішування ткацького верстата.
    На жердках у нашій світлиці розміщені вишивані рушники – дарунки співпрацівників, педагогів, батьків вихованців нашого закладу. Вони відзначаються різноманітністю узорів, вишитих композицій.


Експозиція "Світлиця".
Виставка речей селянського побуту

   Рушники – це відбиття культурної пам’яті народу, в їх візерунках збереглися прадавні магічні ознаки: образи «дерева життя», символіка червоного кольору як символ оновлення, ромб у квадраті (або геометричні орнаменти) – символ засіяного поля, різноманітні птахи – символ сімейної злагоди, вірності, місяць – символ нескінченності життя і світу. Хвилясті лінії, вертикальні смуги, квадрати, ромби у вишиванці – така різноманітність елементів у вишиванці символізує рух життя, його різноманітність.
   Навпроти входу – покуть (це почесна, чиста частина хати). Тут розміщений стіл. Його накривали білою скатертиною. На центральній стіні та у правому кутку, іноді над вікнами розміщували образи-ікони, які прикрашали вишитими рушниками, за ними тримали освячене гілля верби, гілки калини, засушені квіти.
    


  Детально з експонатами експозиції відвідувачі віртуального етнографічного музею зможуть ознайомитись на сторінці «ЕКСПОНАТИ».

Немає коментарів:

Дописати коментар